NTS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


TARGOVISTE AIRSOFT TEAM
 
HomePortalLatest imagesRegisterLog in

 

 KIT DE PRIM AJUTOR

Go down 
+3
Ionut SF
narcis
oli
7 posters
AuthorMessage
oli
Admin
oli


Posts : 128
Points : 216
Reputation : 5
Join date : 2012-11-09
Age : 37
Location : Targoviste

KIT DE PRIM AJUTOR Empty
PostSubject: KIT DE PRIM AJUTOR   KIT DE PRIM AJUTOR EmptySun Nov 11, 2012 11:51 pm

Cine poate si are timp va rog eu sa va faceti un kit minim de prim ajutor... eu o sa imi fac saptamana si o sa postez cateva poze sa vedeti....

Un pic de sprint, niste pansament, niste tampoane, leocoplaste... chestii marunte Very Happy gen un algocalmin, o aspirina.... Smile
o

O sa pun poze diseara.......
Back to top Go down
http://www.olymedia.ro/
narcis

narcis


Posts : 20
Points : 23
Reputation : 1
Join date : 2012-11-13

KIT DE PRIM AJUTOR Empty
PostSubject: Re: KIT DE PRIM AJUTOR   KIT DE PRIM AJUTOR EmptyThu Nov 15, 2012 12:32 pm

Nişte Betadine este foarte bună. Sau apă oxigenată.
Back to top Go down
Ionut SF

Ionut SF


Posts : 183
Points : 292
Reputation : 25
Join date : 2012-11-12
Age : 44
Location : Targoviste

KIT DE PRIM AJUTOR Empty
PostSubject: Re: KIT DE PRIM AJUTOR   KIT DE PRIM AJUTOR EmptyThu Nov 15, 2012 2:38 pm

Se poate face cheta pt. asa ceva sau putem cumpara singuri din farmacie ce ne trebuie, eventual putem sa vorbim cu Luciosu fratele lui Alex Tudy ca a lucrat la SMURD si poate sa ne zica ce ne trebuie!
CHETA=mai putin de 1 pachet de tigari de caciula!
Arrow http://www.modamilitara.ro/supravietuire/2186-baladeo-trusa-prim-ajutor.html
Arrow http://www.military-line.ro/echipamente/supravietuire-prim-ajutor-si-igiena/trusa-prim-ajutor-mica-?sort=p.price&order=ASC
Back to top Go down
http://creativ-art.ro
oli
Admin
oli


Posts : 128
Points : 216
Reputation : 5
Join date : 2012-11-09
Age : 37
Location : Targoviste

KIT DE PRIM AJUTOR Empty
PostSubject: Re: KIT DE PRIM AJUTOR   KIT DE PRIM AJUTOR EmptyThu Nov 15, 2012 10:14 pm

- material etui: textil
- dimensiuni: 14 x 9 x 5cm
- greutate: 80g
- foarfeca
- banda adeziva
- pansamente adezive
- 2 tampoane sterile din tifon
- 4 pliculete antiseptice
- ace de siguranta
- pansament triunghiular: 96 x 96 x 135 cm
- bandaj: 5 cm x 4,5 m
- pansamente cu alcool
- masca de resuscitare
- culoare etui: oliv

pai uite aici ingresientele Smile) eu unu nu prea sunt pentru a da bani, mi-am luat deja de trebuie si am pus in borseta Smile e suficient Smile
Back to top Go down
http://www.olymedia.ro/
johny8080

johny8080


Posts : 23
Points : 35
Reputation : 4
Join date : 2012-11-09

KIT DE PRIM AJUTOR Empty
PostSubject: Re: KIT DE PRIM AJUTOR   KIT DE PRIM AJUTOR EmptyThu Nov 15, 2012 11:52 pm

nu cred ca-i nevoie de Cheta si in plus stim ca-m toti ce exista intr-o trusa medicala de la masina - cam aia trebuie - eu personal am desfacut-o pe cea de la masina si o sa iau din ea ce trebuie
Back to top Go down
Alica627




Posts : 107
Points : 124
Reputation : 21
Join date : 2012-11-09

KIT DE PRIM AJUTOR Empty
PostSubject: Re: KIT DE PRIM AJUTOR   KIT DE PRIM AJUTOR EmptyFri Nov 16, 2012 1:02 am

Din cate am vazut eu... la noi la jocuri suntem toti acolo, ne ajutam reciproc, putem avea o singura trusa...

La event-uri mari (vezi cele tinute in strainatate, Cehia, Suedia, Polonia etc...) nu este recomandat sa pleci fara trusa PERSONALA... multi jucatori, teren mare, oboseala mare, jocuri de noapte => risc ridicat de accidentare

Eu unul imi voi face o trusa de prim ajutor personala si un Arm Patch de medic pentru ca vreau sa joc medic mai des... Very Happy
Back to top Go down
Danut B.

Danut B.


Posts : 20
Points : 30
Reputation : 2
Join date : 2012-11-12

KIT DE PRIM AJUTOR Empty
PostSubject: Re: KIT DE PRIM AJUTOR   KIT DE PRIM AJUTOR EmptyFri Nov 16, 2012 8:38 am

..luati o trusa medicala auto de 35 ron si aveti tot ce va trebuie..Smile
Back to top Go down
jak_jak




Posts : 8
Points : 10
Reputation : 0
Join date : 2012-12-12

KIT DE PRIM AJUTOR Empty
PostSubject: Re: KIT DE PRIM AJUTOR   KIT DE PRIM AJUTOR EmptyThu Dec 13, 2012 10:38 am

Parerea mea este ca nu trebuiesc foarte multe! Cred ca sunt de ajuns urmatoarele (esentiale) : doua, trei role bandaj 10X10, betadina, apa oxigenata, leucoplast. Dar cel mai important, avand in vedere eventualele cazaturi (care-s tot mai dese), trebuie sa facem doua atele, una pt membru inferior iar alta pt membru superior (in cazul eventualelor fracturi, entorse sau luxatii). Ceea ce a enumarat Oli este foarte bine venit dar se poate acorda un prim ajutor si cu un tricou! Acel minim de bandaj si dezinfectant trebuie sa il avem cu totii, nu cred ca este vorba de pus bani, pe langa bile, gaz si alte consumabile putem baga, fiecare, si o rola doua de pansament!
Back to top Go down
oli
Admin
oli


Posts : 128
Points : 216
Reputation : 5
Join date : 2012-11-09
Age : 37
Location : Targoviste

KIT DE PRIM AJUTOR Empty
PostSubject: Re: KIT DE PRIM AJUTOR   KIT DE PRIM AJUTOR EmptyThu Dec 13, 2012 10:13 pm

eu am o sticluta de 10 ml de spirt, cateva fese si cateva leocoplaste care mi-am facut treaba cu ele pana acuma....
Back to top Go down
http://www.olymedia.ro/
Alica627




Posts : 107
Points : 124
Reputation : 21
Join date : 2012-11-09

KIT DE PRIM AJUTOR Empty
PostSubject: Re: KIT DE PRIM AJUTOR   KIT DE PRIM AJUTOR EmptyFri Dec 14, 2012 2:04 am

Eu ma bazam pe trusa din masina... problema e ca nu o port dupa mine si tocmai ce i-am facut o "revizie" si multe sunt expirate, nu mai sunt sterile... trebuie sa o refac Very Happy
Back to top Go down
oli
Admin
oli


Posts : 128
Points : 216
Reputation : 5
Join date : 2012-11-09
Age : 37
Location : Targoviste

KIT DE PRIM AJUTOR Empty
PostSubject: Re: KIT DE PRIM AJUTOR   KIT DE PRIM AJUTOR EmptyFri Dec 14, 2012 2:19 am

alex eu te-am sters cu o faza si cu spirt atunci Smile)))) si apoi ti-am pus un pansament Smile) ce vreti mai mult ? Very Happy mai poti tine o aspirina, un paracetamol, algocalmin etc...
Back to top Go down
http://www.olymedia.ro/
jak_jak




Posts : 8
Points : 10
Reputation : 0
Join date : 2012-12-12

KIT DE PRIM AJUTOR Empty
PostSubject: Re: KIT DE PRIM AJUTOR   KIT DE PRIM AJUTOR EmptySat Dec 15, 2012 5:23 am

nu vreau sa luati in nume de rau dar va spun ca spirtul nu prea este folosit in acordarea primului ajutor (mai degraba betadina, iodina si apa oxigenata), mai ales pe rana deschisa (noi despre asta vorbim), iar ca si medicamente nu cred ca ajuta cu nimic ce ati enumerat voi... ar fi ceva dar din nou nu cred ca este cazul, adrenalina si atropina (astea-s bune in caz de stop cardio-respirator). paracetamolul, algocalminul sau aspirina sun bune in cazul in care doare pe cineva capul sau vre-o masea....! in orice caz ne cramponam prea mult de chestiile astea! sa jucam, sa fie bine si sa ne distram.... ca despre asta-i vorba!
Back to top Go down
Alica627




Posts : 107
Points : 124
Reputation : 21
Join date : 2012-11-09

KIT DE PRIM AJUTOR Empty
PostSubject: Re: KIT DE PRIM AJUTOR   KIT DE PRIM AJUTOR EmptySat Dec 15, 2012 3:29 pm

Sexul vindeca tot!!!
Back to top Go down
Sponsored content





KIT DE PRIM AJUTOR Empty
PostSubject: Re: KIT DE PRIM AJUTOR   KIT DE PRIM AJUTOR Empty

Back to top Go down
 
KIT DE PRIM AJUTOR
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
NTS :: !!!! UTILE !!!!-
Jump to: