NTS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


TARGOVISTE AIRSOFT TEAM
 
HomePortalLatest imagesRegisterLog in

 

 Aks 105 / Cyma 040B

Go down 
4 posters
AuthorMessage
oli
Admin
oli


Posts : 128
Points : 216
Reputation : 5
Join date : 2012-11-09
Age : 37
Location : Targoviste

Aks 105 / Cyma 040B Empty
PostSubject: Aks 105 / Cyma 040B   Aks 105 / Cyma 040B EmptyThu Nov 15, 2012 11:20 am

Caracteristici:

Weight: 2835 g
Color: black
Length: 835 mm
Length of internal barrel : 390 mm
Diameter of Internal barrel: 6.08 mm
Fire mode: single, auto
Material: aluminum, steel
Muzzle velocity: 420 fps (128m/s)
Muzzle energy: 1.64 J
Magazine model: hi-cap
Magazine capacity: 525 bb
Accumulator included in set: Yes
Accumulator type: NiMH
Accumulator version: stick
Accumulator voltage: 8.4 V
Accumulator capacitance: 1200 mAh
Accumulator cells type: mini
Accumulator connector type: small Tamiya
Gearbox version: v.3
Bearings type: steel sliding
Bearings diameter: 7 mm
Warranty period: 12 months

http://www.taiwangun.com/electric-air-soft-guns/cm-040b_1.html

Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Ideea este ca acest model pare sa fie destul de rar pe piata armelor reale sau chiar in airsoft. Cand am vrut sa aflu mai multe despre aceasta replica n-am gasit prea multe informatii , iar videoclipuri aproape deloc. Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven

bounce Ok, prima impresie la despachetare. Cutia mica (pe care nu scria nimica fapt penrtu care am intrat in panica caci am crezut ca am luat teapa), accesoriile obisnuite (inacarcator, baterie de 8,4 v stick, tija de curatat), fara curea de prindere.
Arrow Replica este mai scurta la teava externa cat si la teava interna (390mm) fata de in ak normal, dar este foarte grea si da o senzatie maxima de realism Exclamation Exclamation Exclamation Full metal de calitate, uluc frontal + hand grip din plastic/polimer?! Solid, nu misca nu scartaie, pare sa suporte uzura fizica timp indelungat.

In rest replica in sine este destul de echilibrata, tot corpul si metalul folosit ofera o senzatie de soliditate, efectiv nu iti e teama s-o trantesti (din pacate s-a desprins cureaua si mi-a picat de 2 ori fix in flash hider bounce , dar nici o problema, s-a strambat un pic) sau sa o menajezi intr-un fel. Insa din seria Ak'urilor cu tub gaze normal si teava externa acesta este cel mai tactic si echilibrat model dupa parerea mea.

- Aceasta are un pat din otel rabatabil lateral. Din fericire patul nu misca , nu are jocuri nici extins si nici rabatat. Cu el strans, replica se scurteaza considerabil. (Eu o folosesc cu batul rabatat, nu stiu daca am desfacut de 2 ori patul Smile )

Question Cum trage? Ei bine, eu folosesc de ceva timp o baterie INTELLECT Ni-MH 9.6V de 1600mAh (insa pe viitor vreau sa trec la una Lipo de 11).

- Incarcatoare: Folosesc un JG de 250bb, plus inca 3 mid-capuri de 150bb

Arrow De curand am realizat urmatoarele upgrad-uri:
- teava de 455mm de 6,07 de stoc
- noozle cu o-ring din aluminiu (nu am avut nici o problema sper deosebire de primul noozle care imi dadea infundat)
- am realizat shimul si o buna etansare a pistonului!
- amortizor de 140mm care s-a potrivit perfect cu teava de 455 bounce

Exclamation Schimbari care le mai doresc :
- bucsi metalice noi , set de pinioane noi, motor high torque, arc guarder de 130m/s si un posibil cap de piston si cap de cilindru (dar nu sunt sigur inca), teava de precisie de 6,03 (de inox, otel, cromata etc)
- baterie li po de 11.1v

Exclamation Momentan trage cu urmatoarele viteze:
Arrow 115m/s cu bile de 0,25
Arrow 125m/s cu bile de 0,20

bounce In concluzie, este un model pe care il recomand fara retinere oricui, incepator, colectionar, jucator inrait. Indiferent de motive, nu poti gresi cu ele. Fiabiliate excelenta, ergonomie, look realist, etc. O baterie de 9,6v serioasa si poti sa iesi la ,,razboi" fara nici o emotie cheers .

Aks 105 / Cyma 040B _dsc0010


Last edited by oli on Fri Mar 29, 2013 1:41 am; edited 7 times in total
Back to top Go down
http://www.olymedia.ro/
Ionut SF

Ionut SF


Posts : 183
Points : 292
Reputation : 25
Join date : 2012-11-12
Age : 44
Location : Targoviste

Aks 105 / Cyma 040B Empty
PostSubject: Re: Aks 105 / Cyma 040B   Aks 105 / Cyma 040B EmptyThu Nov 15, 2012 2:17 pm

Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven bv, tavarash frumos review, asteptam pozele bounce
Back to top Go down
http://creativ-art.ro
narcis

narcis


Posts : 20
Points : 23
Reputation : 1
Join date : 2012-11-13

Aks 105 / Cyma 040B Empty
PostSubject: Re: Aks 105 / Cyma 040B   Aks 105 / Cyma 040B EmptyThu Nov 15, 2012 2:44 pm

Ak-urile de la Cyma sunt foarte robuste. Eu am dat cu a mea pe jos de mai multe ori şi nici măcar nu s-a zgâriat. Le recomand cu încredere.
Back to top Go down
Alica627




Posts : 107
Points : 124
Reputation : 21
Join date : 2012-11-09

Aks 105 / Cyma 040B Empty
PostSubject: Re: Aks 105 / Cyma 040B   Aks 105 / Cyma 040B EmptyFri Nov 16, 2012 12:49 am

Eu am picat la padure si m-am sprijinit direct pe o replica CM (nu era a mea) si nu a avut nimic. Practic am folosit-o pe post de baston, am infipt flas hider-ul direct in pamant si apoi am cazut pe ea... Prin comparatie, un tip a cazut pe un M4 si i-a rupt patul....

Foarte bune!
Back to top Go down
Sponsored content





Aks 105 / Cyma 040B Empty
PostSubject: Re: Aks 105 / Cyma 040B   Aks 105 / Cyma 040B Empty

Back to top Go down
 
Aks 105 / Cyma 040B
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Ak103 - cyma

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
NTS :: Replici de airsoft-
Jump to: