TARGOVISTE AIRSOFT TEAM

HomePortalCalendarFAQRegisterLog in

Share | 

Scenariu "Black Hawk Down"

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Ionut SF

PostSubject: Scenariu "Black Hawk Down"   Fri Mar 15, 2013 7:49 am

Like a Star @ heaven Black Hawk Down Like a Star @ heaven
“leave no man behind”

"Cuvantul capitulare nu exista pentru un Ranger.
Niciodata nu voi lasa un camarad ranit sa cada in mainile inamicului..."

study Scenariu:

Trupele de Rangeri au venit in ABATORIA cu intentii bune, sperand sa salveze vieti si nu sa le ia.
Continuu surprinsi de politica feudala din Abatoria – in care clanurile au fost atatate unele contra celorlalte timp de un deceniu – soldatii sunt trimisi pentru o educatie brutala cand misiunea planuita cu mare grija ia o intorsatura neasteptata... rezultand cel mai mare schimb de focuri din istoria armatei de Rangeri.
Elicopterul echipei de Rangeri este doborat chiar in zona Abatorului, unde moartea este la ea acasa, iar cei 2 piloti grav raniti in urma accidentului se refugiaza la parterul Cladirii “A” asteptand camarazii sa-i salveze!
Abatorienii care apara zona Helipadului au misiunea de a lua ostatici cei doi piloti si sa-i duca pe Helipad pentru a fi predati Warlordului care soseste cu elicopterul model PUMA in 30 de minute ca sa-i ridice!
Exclamation Conditiile victoriei:

(1) jocul este castigat de abatorieni dupa ce au dus pilotii pe Helipad si i-au tinut prizonieri pana la sfarsitul timpului de joc sau in cazul in care au anihilat echipa de rangeri!
(2) jocul este castigat de rangeri daca au scos pilotii din cladire si i-au dus intr-una din zonele de siguranta “B” sau “D” alaturi de restul rangerilor ramasi in viata si toate astea pana la sfarsitul timpului de joc!

Idea OBSERVATII:

- Durata jocului: 30 de minute.
- Echipele se stabilesc la fata locului si au un numar egal de jucatori.
- Se stabilesc minim 1 medic pe echipa si 2 piloti in cadrul echipei de Rangeri.
- Jucatorii au un total de 2 vieti cu bleeding-time de 1 min. la sosirea medicului.
- Medicul are bleeding-time 2 minute!
- Jucatorii scosi din joc se deplaseaza langa “B1”!
- Echipa de rangeri pleaca din zona “C” pentru a salva cei doi piloti atunci cand se da startul jocului.
- Echipa de abatorieni pleaca de pe Helipad cand se da startul jocului.
- Pilotii (fiind raniti) se ascund intr-o incapere (avand spatiu de joc limitat) la parterul Cladirii “A”, pana se da startul jocului si asteapta sa fie salvati, avand dreptul sa-si comunice pozitia!
- Atunci cand un pilot este atins de o bila striga Lovit si nu mai are dreptul sa se miste sau sa-si foloseasca arma !
In cazul acesta poate fi capturat de minim 2 adversari pentru a putea fi transportat catre Helipad sau poate fi salvat de coechipieri iar in acest caz el poate folosi din nou arma!
- Cu exceptia rangerilor care sunt morti de tot (adica au murit de 2 ori), toti cei care sunt in viata trebuie sa fie extrasi in zona “B” sau “D” (regula de “leave no man behind”) atunci cand inca mai exista medic in viata si poate sa invie un camarad, trebuie sa o faca si doar cand toti rangerii in viata ajung in “B” sau “D”, se castiga meciul.

Like a Star @ heaven GUN-SHOP Like a Star @ heaven - Magazin Virtual Airsoft
Back to top Go down
View user profile http://creativ-art.ro
oakyz

PostSubject: Re: Scenariu "Black Hawk Down"   Sun Mar 17, 2013 5:48 am

Propunerile mele legate de acest scenariu:

1. Timpul de joc marit, 40 minute macar pentru a iesi ceva tactic si nu rush fara logica.

2. Pilotii poti folosi pistolul pana sunt loviti de inamici. La prima lovitura pot fi inviati si pot folosi pistoalele, a doua oara raman morti (practic pot fi doar transportati si beneficiaza de aceelasi numar de vieti ca restul jucatorilor). De transportat se pot transporta si fara medici, se considera morti doar pentru ca nu mai pot participa activ la joc.Pilotii trebuie sa strige PILOT dupa ce sunt omorati(loviti).

3. Pilotii nu pot fi transportati decat de minim 2 jucatori, a ramas doar unul in echipa respectiva... au pierdut jocul.

4. Pilotii NU se pot ascunde in camerele cele mai apropiate de iesire, pana la urma ideea e sa urmam un scenariu, nu cine alearga mai repede castiga, deci nu neeparat ascunsi in fundul cladirii dar nici in primele camere din directia in care vin salvatorii.

5. Jucatorii morti trebuie sa se deplaseze catre punctele de plecare dupa ce sunt morti(a 2`a oara) pentru a tine o evidenta clara a jucatorilor morti sau ramasi in urma, asta in ideea in care se pastreaza “leave no man behind”.
Back to top Go down
View user profile
Ic3Cub3

PostSubject: Re: Scenariu "Black Hawk Down"   Sun Mar 17, 2013 6:40 am

Referitor la cele spuse de Oake:

1-Ok

2-Nu inteleg:" La prima lovitura pot fi inviati si pot folosi pistoalele, a doua oara raman morti ".Sunt piloti, mor o data si astapta sosirea echipei care sa-i salveze.

3-Ok

4-Pilotii cred ca se pot ascunde oriunde,sunt pe teren inamic necunoscut si trebuie sa se apere.

5-Ok
Back to top Go down
View user profile
oakyz

PostSubject: Re: Scenariu "Black Hawk Down"   Sun Mar 17, 2013 7:38 am

Pai ideea era per total sa aiba si ei tot 2 vieti, deci prima data cand intra in joc folosesc pistoalele, daca mor asteapta un medic sau echipa salvatoare sa ii invie si pot folosi iar pistoalele, daca mor si a 2`a oara, raman morti si practic raman doar sa fie transportati fara sa mai poata folosi arma.
Back to top Go down
View user profile
ANDYno1

PostSubject: Re: Scenariu "Black Hawk Down"   Sun Mar 17, 2013 8:23 am

Chestia cu ascunsul pilotilor ai dau dreptate lui Oache adica un pic de distanta fata de iesiri nu poti sa te ascuzi chiar langa iesire .

Ic3Cub3

PostSubject: Re: Scenariu "Black Hawk Down"   Sun Mar 17, 2013 11:28 am

Oriunde se vor pune,tot ii vom cauta de vom face peri albi.Deoarece ei nu dau prin statie pozitia lor.
Ne-am invartit astazi cu Alex in cerc pana i-am gasit,chiar trecusem pe langa ei aproape,fie ei si langa iesire.
Back to top Go down
View user profile
Alica627

PostSubject: Re: Scenariu "Black Hawk Down"   Mon Mar 18, 2013 12:16 am

Aici la camerele in care se ascund, este putin cu dute-vino...
Nici eu nu sunt de acord sa fie foarte aproape de iesiri, dar sunt multe usi in cladirea A cu exceptia culoarului intunecat, deci cam pe oriunde se ascund, sunt destul de aproape de o iesire...

Singura chestie pe care o putem face este sa nu ii mai lasam pe piloti sa comunice locatia si sa-i cauti prin tot parterul si sa marim timpul de joc la 40 - 50 min. La limita de timp, are dreptate Oaky, trebuie marita pentru ca cine are plamani buni are sanse mari sa castige!

Back to top Go down
View user profile
Alica627

PostSubject: Re: Scenariu "Black Hawk Down"   Mon Mar 18, 2013 12:20 am

Legat de viata pilotilor:
- el este jucator activ, doar ca este restrictionat de acea camera in care se afla
- daca este angajat de inamic si moare, nu mai joaca si asteapta sa fie arestat de inamici si dus pe helipad
- el deja a pierdut o viata...in momentul in care ajung colegii lui la ei, el invie (fie de catre medic, fie de catre orice coleg)....dar ATENTIE ca ramane doar cu o viata (pentru ca deja pierduse una)...este impuscat din nou, este mort de tot Very Happy

Este o propunere, va dati cu parerea!
Back to top Go down
View user profile
Ionut SF

PostSubject: Re: Scenariu "Black Hawk Down"   Mon Mar 18, 2013 1:24 am

Alica627 wrote:
Legat de viata pilotilor:
- el este jucator activ, doar ca este restrictionat de acea camera in care se afla
- daca este angajat de inamic si moare, nu mai joaca si asteapta sa fie arestat de inamici si dus pe helipad
- el deja a pierdut o viata...in momentul in care ajung colegii lui la ei, el invie (fie de catre medic, fie de catre orice coleg)....dar ATENTIE ca ramane doar cu o viata (pentru ca deja pierduse una)...este impuscat din nou, este mort de tot Very Happy

Este o propunere, va dati cu parerea!

Sunt de acord cu ce spui!
-Eu as modifica treaba cu ridicatul pilotilor de catre 2 adversari! Un SINGUR adversar poate sa transporte un SINGUR pilot!
-Diferentierea pilotilor cu banderole pentru a elimina confuziile de pe teren! Personal a trebuit sa intreb jucatorii care asteptau un medic daca sunt piloti!

Like a Star @ heaven GUN-SHOP Like a Star @ heaven - Magazin Virtual Airsoft
Back to top Go down
View user profile http://creativ-art.ro
johny8080

PostSubject: Re: Scenariu "Black Hawk Down"   Mon Mar 18, 2013 1:46 am

- De acord cu Ionut cu transportul - 1 pilot sa poate fi transportat de un adversar.
- Cu banderolele pt piloti - ar fi ok pe deoparte - ii vezi din prima- dar pe de alta parte in momentul in care sunt omorati - oricum striga ca sunt morti si sunt piloti

Singura modificare pe care as adauga-o ar fi chestie cu mortii lasati in urma . Dupa cum s-a vazut - doi oamenii vii au fost lasati sa moara - ca sa se castige jocul. Aici eu as propune ca si mortii sa fie extrasi din cladire. Nu mai au voie sa traga dar trebuiesc extrasi. "Nici un om lasat in urma". De fapt daca nu ma insel asa era cu pilotii - morti sau vii ei trebuiesc extrasi. Este adevarat - mult mai multa alergatura , iar daca a ramas unul in viata si restul sunt mortii - va fi mult mai dificil.
Back to top Go down
View user profile
oakyz

PostSubject: Re: Scenariu "Black Hawk Down"   Mon Mar 18, 2013 2:18 am

@Alica627, eu spuneam sa nu fie pilotii de ex in prima camera din A3(unde era steagul), in prima camera din A2(unde se intra direct dupa scari) sau in camera cu cauciucurile. Scenariul asta ar trebui sa se bazeze mai mult pe search and rescue decat pe obtinerea unor pozitii defensive de catre atacatori iar recuperarea si sprintul din partea salvatorilor, am observat ca nimeni nu cauta pilotii.
Back to top Go down
View user profile
oli
Admin

PostSubject: Re: Scenariu "Black Hawk Down"   Mon Mar 18, 2013 4:36 am

- pilotii nu poarta nici o banderola, pentru ca nu intereseaza pe nimeni cine e pilotul!
- pilotii se ascund unde vor ei
- pilotii nu comunica locatia la nimeni(daca vor sa se faca semne eventual , gen 3 batai pe arma, pentru a nu ne confunda cu inamicul)
- pilotul cand moare striga RANIT (la interval de 10 secunde)! din acel moment se stie clar ca in camera aceea sunt piloti!
- pilotul poate fi transportat de 1 singur om!
- pilotii pot fi transportati separat!
- daca pilotul este recuperat pe drum, acesta ramane pe loc pana un medic vine si il invie!!!!
- pilotul teoretic la prima lovitura lasa arma jos, si este grav ranit.... daca este recuperat poate intra in joc cu inca o viata! (propunerea este ca pilotii sa aiba numarul de vieti egale cu toti, din momentul in care sunt capturati sau salvati)
- pilotul cand pierde ultima viata este mort de tot si nu mai poate fi transportat nicaieri! daca moare si cel de-al doilea pilot, jocul este pierdut!

- marit timpul de joc la 50 min, DAR marim si numarul de vieti la 3(ca sa nu o frece luema degeaba)!!!
- "No man behing"? nu prea sunt de acord... dar dupa salvarea pilotilor se poate face inca o salvare pentru ei, sau un sacrificiu suprem si mor toti care se duc dupa ei!!! deci propunerea mea este sa se renunte! noi trebuie sa salvam pilotii si sa stam impreuna, sa lucram in echipa si sa ne perfectionam cu trecerea timpul ... si o sa vedeti ca nu vor mai ramane oameni in urma, daca lucrati in echipa!
- alta propunere este ca sa se castige jocul decat la 1 pilot salvat! pentru ca eventual unul o sa moara pe drum, sau o sa fie capturat... daca este capturat, este remiza!

- CINE E MEDIC SA POARTA CEAS SI SA SE RESPECTE TIMPUL DE INVIAT! SA AIBA CRONOMETRUL SI SA SE UITE 1 MINUT LA CEAS!
- medicul are voie sa isi care mortul intr-un loc sigur (un petrimetru de 2-3 metrii) si apoi sa il invie! nu inumara pana nu este intr-un loc sigur!

INCA CEVA:
- intre noi putem juca cu respawn , iar pilotii cum am scris mai sus, cu 2-3 vieti, si are bleeding time 2 minute!
- la ceva mai serios jucam cu medici!

Inca o sugestie pentru un joc cat mai interesant, din respawn se pleaca la fiecare 5 minute de la ceas ( 5,10,15,20 etc!!!, indiferent de ora de start a jocului)! caci la 50 minute de joc te plictisesti rau de tot

Last edited by oli on Mon Mar 18, 2013 6:07 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
View user profile http://www.olymedia.ro/
johny8080

PostSubject: Re: Scenariu "Black Hawk Down"   Mon Mar 18, 2013 4:49 am

oli wrote:
- pilotii nu poarta nici o banderola, pentru ca nu intereseaza pe nimeni cine e pilotul!
- pilotii se ascund unde vor ei
- pilotii nu comunica locatia la nimeni(daca vor sa se faca semne eventual , gen 3 batai pe arma, pentru a nu ne confunda cu inamicul)
- pilotul cand moare striga RANIT (la interval de 10 secunde)! din acel moment se stie clar ca in camera aceea sunt piloti!
- pilotul poate fi transportat de 1 singur om!
- pilotii pot fi transportati separat!
- daca pilotul este recuperat pe drum, acesta ramane pe loc pana un medic vine si il invie!!!!
- pilotul teoretic la prima lovitura lasa arma jos, si este grav ranit.... daca este recuperat poate intra in joc cu inca o viata! (propunerea este ca pilotii sa aiba numarul de vieti egale cu toti, din momentul in care sunt capturati sau salvati)
- pilotul cand pierde ultima viata este mort de tot si nu mai poate fi transportat nicaieri! daca moare si cel de-al doilea pilot, jocul este pierdut!

- marit timpul de joc la 50 min, DAR marim si numarul de vieti la 3(ca sa nu o frece luema degeaba)!!!
- "No man behing"? nu prea sunt de acord... dar dupa salvarea pilotilor se poate face inca o salvare pentru ei, sau un sacrificiu suprem si mor toti care se duc dupa ei!!! deci propunerea mea este sa se renunte! noi trebuie sa salvam pilotii si sa stam impreuna, sa lucram in echipa si sa ne perfectionam cu trecerea timpul ... si o sa vedeti ca nu vor mai ramane oameni in urma, daca lucrati in echipa!
- alta propunere este ca sa se castige jocul decat la 1 pilot salvat! pentru ca eventual unul o sa moara pe drum, sau o sa fie capturat... daca este capturat, este remiza!

- CINE E MEDIC SA POARTA CEAS SI SA SE RESPECTE TIMPUL DE INVIAT! SA AIBA CRONOMETRUL SI SA SE UITE 1 MINUT LA CEAS!
- medicul are voie sa isi care mortul intr-un loc sigur (un petrimetru de 2-3 metrii) si apoi sa il invie! nu inumara pana nu este intr-un loc sigur!

INCA CEVA:
- intre noi putem juca cu respawn , iar pilotii cum am scris mai sus, cu 2-3 vieti, si are bleeding time 2 minute!
- la ceva mai serios jucam cu medici!

Cu respawn ar fi ok - mai multa actiune , iar jocul se termina cand pilotii sunt in baza sau cand sunt morti de tot.
Back to top Go down
View user profile
valy_sorescu

PostSubject: pilot   Mon Mar 18, 2013 4:50 am

Dar daca pilotii s-ar "parasuta" in zone diferite, daca vrei, si necunoscute, fiecare pilot putand fi urcat pe helipat, dar cu posibilitate sa fie si revendicat de rangeri, in cazul in care nu-s adusi amandoi (meciul fiind incheiat)?
Back to top Go down
View user profile
oli
Admin

PostSubject: Re: Scenariu "Black Hawk Down"   Mon Mar 18, 2013 4:52 am

valy wrote:
Dar daca pilotii s-ar "parasuta" in zone diferite, daca vrei, si necunoscute, fiecare pilot putand fi urcat pe helipat, dar cu posibilitate sa fie si revendicat de rangeri, in cazul in care nu-s adusi amandoi (meciul fiind incheiat)?

eu zic ca 1 din 2 este ok... dar tre sa mori sa il salvezi si pe celalalt! daca nu il poti recupera jocul se termina! sau e remiza!

oli
Admin

PostSubject: Re: Scenariu "Black Hawk Down"   Mon Mar 18, 2013 4:53 am

daca salvezi 1 pilot, iar altul pierde toate vietile pe drum e ok, dar daca este capturat si nu il poti recupera e remiza!

Alica627

PostSubject: Re: Scenariu "Black Hawk Down"   Tue Mar 19, 2013 12:05 am

Putem sa punem pilotii in zone diferite sau impreuna, nu conteaza, dar ei sa nu mai comunice deloc pozitiile! Doar atunci cand esti aproape de ei se poate comunica prin viu grai!

Eu propun sa se identifice pilotii tot prin viu grai, spunand MORT si PILOT! Nu este necesar sa poarte banderola, mai ales ca acum o echipa poarta banderola, alta nu etc...

Respawn la cate 5 min pe ceas, dar nu se blocheaza respawn-ul.

1 Pilot poate fi transportat de 1 om (inamic sau coleg).
Back to top Go down
View user profile
oli
Admin

PostSubject: Re: Scenariu "Black Hawk Down"   Tue Mar 19, 2013 1:43 am

Alica627 wrote:
Putem sa punem pilotii in zone diferite sau impreuna, nu conteaza, dar ei sa nu mai comunice deloc pozitiile! Doar atunci cand esti aproape de ei se poate comunica prin viu grai!

Eu propun sa se identifice pilotii tot prin viu grai, spunand MORT si PILOT! Nu este necesar sa poarte banderola, mai ales ca acum o echipa poarta banderola, alta nu etc...

Respawn la cate 5 min pe ceas, dar nu se blocheaza respawn-ul.

1 Pilot poate fi transportat de 1 om (inamic sau coleg).

de acord

Sponsored content

PostSubject: Re: Scenariu "Black Hawk Down"   

Back to top Go down

Scenariu "Black Hawk Down"
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» 1931 Black Hawk
» 1932 Lapwing
» A few loadouts (pictures)