NTS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


TARGOVISTE AIRSOFT TEAM
 
HomePortalLatest imagesRegisterLog in

 

 www.taiwangun.com - Cum se fac comenzile!

Go down 
2 posters
AuthorMessage
Ionut SF

Ionut SF


Posts : 183
Points : 292
Reputation : 25
Join date : 2012-11-12
Age : 44
Location : Targoviste

www.taiwangun.com - Cum se fac comenzile! Empty
PostSubject: www.taiwangun.com - Cum se fac comenzile!   www.taiwangun.com - Cum se fac comenzile! EmptyWed Nov 14, 2012 12:33 pm

Comanda Arrow www.taiwangun.com Arrow discount 10% pentru ORICE produs, mai putin cele aflate in promotie speciala sau in CLEARENCE.

CUM SE FACE COMANDA: Question Exclamation Question
- alegeti produsele si postati linkurile si cantitatea dorita (va asigurati ca in momentul respectiv produsele se afla in stoc prin adaugarea lor intr-un cos fictiv);
- in functie de produse va pot acorda reduceri fata de preturile afisate pe site (unele mai mari, altele mai mici iar la unele nu beneficiez nici eu de reducere);
- va calculez totalul in functie de produsele disponibile si greutatea lor;
- plata se va face in avans, inainte de plasarea comenzii;
- dupa plasarea comanzii si confirmarea platii de catre polonezi dureaza pana la 3 zile lucratoare pt. pregatirea coletelor, dupa care vom primi un tracking number pt. a putea urmari traseul comenzii si durata acesteia;
- pachetele le ridicati de la mine Arrow Ionut SF.

Transportul este realizat de firma de curierat UPS si are urmatoarele TARIFE:
pana la 5kgpana la 10kgpana la 15kgpana la 20kgpana la 25kgpana la 30kg
13€ 14€ 16€ 17€ 19€ 20€
se taxeaza fiecare colet in parte, o comanda poate sa contina mai multe colete (ex: pt. 42kg. se fac 2 colete 17€+19€=36€).
In functie de cati cumparatori ne strangem transportul se va imparti la toti.
Urmatoarea comanda o pot face doar atunci cand o sa fim mai multi cumparatori sau se strang comenzi de peste 300€ !
Pana atunci incepeti si postati pe forum la topicul "COMENZI" ce vreti sa cumparati !


Last edited by Ionut SF on Wed Mar 06, 2013 4:08 am; edited 4 times in total
Back to top Go down
http://creativ-art.ro
Ionut SF

Ionut SF


Posts : 183
Points : 292
Reputation : 25
Join date : 2012-11-12
Age : 44
Location : Targoviste

www.taiwangun.com - Cum se fac comenzile! Empty
PostSubject: COMANDA COMUNA - airsoftromania   www.taiwangun.com - Cum se fac comenzile! EmptyWed Nov 14, 2012 1:04 pm

Comanda comuna

Pentru cei care cauta ceva mai special si nu gasesc in listele magazinelor din Romania, dar nici nu vor/nu stiu sa faca comanda singuri, exista o singura varianta. Comanda comuna. O comanda comuna este o comanda facuta de o persoana, pe un anumit magazin online de airsoft, care din varii motive, fie ca nu vrea sa plateasca pretul initial de transport singur, sau ca vrea sa adune puncte de loialitate/discount ( ), accepta sa introduca si alte persoane in acea comanda. Cand se ajunge la momentul cand s-a 'inchis' comanda, el spune celorlalti suma exacta care trebuie platita, care include produsele, transportul, si eventual taxele.

Comanda comuna pune presiunea si operatia logistica de cumparare a produselor din strainatate asupra unui singure persoane, cel care face comanda. 'Colegii de comanda' stiu doar ca o sa dea o suma 'x', calculata de cel care face comanda, si ei o sa primeasca produsul in mana sau prin posta/curier.

Pentru cel care face comanda, toata treaba asta e mult mai complicata. Nu o sa scriu aici cum se face o astfel de comanda sau cum se calculeaza dar o sa zic doar atat: Comenzile se fac pe baza a 'ia-mi si mie X, si Y', nu e o comanda ferma, si romanu cum e schimbator.. atunci cand cineva se retrage, toate calculele trebuiesc refacute, si sume de bani deja date, reactualizate. Daca va bagati la o comanda comuna, recomand pentru sanatatea mentala a celuia care o face, sa fiti 100% siguri pe ea.

Comenzile de gen, datorita faptului ca efectuarea lor depinde de mai multe persoane, pot dura foarte mult pentru a se da mai departe si pentru a se finaliza. Pentru comenzi mari, de 10+ persoane, fara o legatura stransa si fara comunicare rapida, poate sa dureze chiar si 1-2 luni pentru a se completa si trimite. Daca comenzile sunt cu un numar limitat de persoane gen 4-5, care pot vorbi si rezolva in timp adecvat treburile logistice, in cateva zile totul poate fi rezolvat.

Mentionez ca la o comanda comuna o sa iesiti mai ieftin, dar nu in mod major, cum crede multa lume. Dau doua exemple. In primul rand taiwangun.com. Orice comanda pana in 10 kg, costa 24 de euro transportul. Deci fie ca iei o piesa de 2 grame, sau un AEG de 4 kg, tot 24 de euro platesti. Acei 24 de euro sunt 'costul de transport initial'. Odata ce apare a doua persoana, sa zicem ca vrea un AEG de 4kg, si transportul e tot 24 de euro, atunci se imparte la 2. Acest transport initial, se imparte la numarul celor care fac comanda. Daca sunt 24 de persoane care vor fiecare un arc de 1 gram, toti o sa plateasca 1 euro transportul doar. Odata ce se trece de limita de 10 kg data in acest exemplu, pretul transportului creste.

Trecem la urmatorul exemplu. Daca un site are pretul transpotului initial de.. sa zicem 10 euro pana in 1 kg. Si sunt doua persoane cu doua AEGuri de 4 KG, nu o sa se plateasca doar 5 euro transportul, desigur, acum siteul afisand un estimativ 110 euro de transport. Tot ce e peste acel 1KG, creste pretul transportului. Asa ca se plateste pretul de 4 KG de transport normal PLUS acei 5 euro de transport 'initial'. Daca mai vine cineva cu o piesa de 1 gram, pretul de transport total ramanand la 110 euro, fiecare persoana cu aegu va plati 53.3 de euro, iar ultimul, doar 3.3 euro. De ce? Cred ca ar trebui sa fie evident.

Repet, comanda comuna nu e un bilet spre un produs incredibil de ieftin, doar 'oleaca' mai ieftin decat daca ar fi sa-l iei singur. Am intrat cam mult in teoria din spatele facerii unei astfel de comenzi, si imi pare rau, dar am considerat vital ca lumea sa stie la ce sa se astepte. Mai mentionez ca anumite produse gen rucsaci sau sacuri de dormit, desi nu sunt grele, sunt voluminoase, si posibil sa arda la transport, chiar si comun.

PROS:
- Puteti iesi ieftin sau chiar gratis la transport pentru anumite piese mici
- Gama variata de produse, depinzand de unde se face comanda
- Discutati direct cu omul responsabil si aveti feedback in timp real asupra starii comenzii
- Nu necesita card sau efectuarea de tranzactii online
CONS:
- Uneori poate dura foarte mult o comanda mare
- Trebuie sa stati cu urechile ciulite, ochii deschisi si Yahoo Messengerul deschis
Back to top Go down
http://creativ-art.ro
Alica627




Posts : 107
Points : 124
Reputation : 21
Join date : 2012-11-09

www.taiwangun.com - Cum se fac comenzile! Empty
PostSubject: Re: www.taiwangun.com - Cum se fac comenzile!   www.taiwangun.com - Cum se fac comenzile! EmptyThu Nov 15, 2012 1:19 am

Ca sa nu ne incurcam hai sa pastram acest post deschis mereu, ca un fel de "guide book" pentru toti, sa stie la ce sa se astepte.
In momentul in care se plaseaza o comanda nou (comuna) te rog sa faci un topic nou care sa aiba titlul: Comanda "site" NR X.

In felul asta putem tine o evidenta clara si iti va fi si tie mai usor.

Multumim!
Back to top Go down
Sponsored content





www.taiwangun.com - Cum se fac comenzile! Empty
PostSubject: Re: www.taiwangun.com - Cum se fac comenzile!   www.taiwangun.com - Cum se fac comenzile! Empty

Back to top Go down
 
www.taiwangun.com - Cum se fac comenzile!
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
»  Comanda noua www.taiwangun.com -NR:12-
» Comanda noua www.taiwangun.com -NR:4- FINALIZATA
» Comanda noua www.taiwangun.com -NR:5- FINALIZATA
»  Comanda noua www.taiwangun.com -NR:11- FINALIZATA
» Comanda noua www.taiwangun.com -NR:6- FINALIZATA

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
NTS :: Comenzi-
Jump to: